Jak zhubnout selským rozumem – 1. část


Žádné diety

Držením diety, jak je tradičně chápana, dlouhodobě nezhubneme. Pokud se snažíme omezovat se na jídle po nějakou dobu, abychom zhubli pár kilo, a po dosažení té mety zase začneme jíst jako předtím, tak jsme ničeho nedosáhli. Za pár týdnů máme kila zpátky, a nejen to. Tím, jak jsme přešli na výrazně menší porce, jsme naše tělo prakticky hladověli, takže si začalo ukládat každou drobnost do zásoby. Jakmile začneme zase jíst jako před dietou, naše tělo si bude stále ukládat každé sousto do zásoby a tím pádem nabereme ještě více, než jsme vážili před dietou. Pokud chceme zhubnout dlouhodobě, tudy cesta nevede.

Zhubnout je prosté, ale ne jednoduché

Váha bude klesat, pokud spotřebujeme více energie, než přijmeme.
Váha bude stoupat, pokud spotřebujeme méně energie, než přijmeme.

Při hubnutí se setkáme se dvěma způsoby měření. Můžeme měřit v (kilo)joulech (jednotka práce) nebo (kilo)kaloriích (energetická hodnota potravin)

1 kcal (kilokalorie) = 4,2 kJ (kilojoule)
(V článku budu používat kilokalorie (kcal)  jako měřítko)

Bazální metabolický výdej (BMR) je to, co naše tělo spálí za den, jen tím, že existuje.

U průměrného muže (180cm / 80 kg / 25 let) to vychází na 1800 kcal za den, aniž by hnul prstem. (Hnutí prstem spálí cca 0,014 kcal).

Pokud chceme zhubnout, máme 2 možnosti:

1) zvýšit spotřebu energie

2) snížit příjem energie

A tady většina lidí dělá chybu. Řekne si: „Jsem tlustej, měl bych se sebou něco začít dělat…“ a hodí na sebe sportovní trencle nebo cyklistický profi COFIDIS dres a jde si zaběhat nebo na kolo. Což je super, dokud si člověk neuvědomí, že 30 minut běhu u průměrného muže se rovná spálení cca 400 kcal. Jen tím, že existujete, vaše tělo spálí přibližně stejně, jako byste běželi 22 km každý den.

Jak orientačně vypadá cca 400 kcal?

1 Margot (450 kcal)
1 Tatranka (a něco)
3 rohlíky
5 houskových knedlíků
1 litr ochucené limonády (Cola, Sprite, džusy)

Jak náročné je sníst 3 rohlíky? Jak náročné je uběhnout 5 km?

 

 

„Špatnou stravu nepředběhneš.“

Je lepší první začít snižovat příjem energie.

Většina z nás aktivně netloustne. Máme nějakou váhu kterou si roky spokojeně nebo nespokojeně držíme a dojde k nějaké změně. Ať už ke změně prostředí (stěhování, práce), návyků (noční směny, koníčky), či fyzické (zranění, stárnutí) nebo psychologické změně (stres, deprese). Změnou prostředí se nám změní návyky a začneme jíst více. Tloustneme. Po nějaké době se váha ustálí a tam se zase přibližně držíme (nespokojeni) do další změny prostředí.

Z toho vyplývá 1 velice pozitivní fakt, že se zase tak moc nepřežíráme. Moc lidí netloustne pořád. Abychom pořád tloustli, musíme jíst stále více a více. Časem prostě dojde k rovnováze. Tím pádem stačí udělat pouze malou změnu v našich návycích, jíst méně přibližně o 20% a začneme hubnout. Rozhodně se u toho nezapotíme tolik, jako po 5km běhu.

Proč jíme?

1) Máme hlad

Pokud máme hlad, najíme se. Něco jíst potřebujeme, není důvod se cítit špatně.

2) Máme chuť

Pizza, zmrzlina, BigMac, kafe ze StarBucks, dortíček, koláč, Tatranka atd. Život si musíme užít, nějaká neřest je potřeba čas od času. To neznamená, že čas od času je mezi snídaní a obědem. Párkrát za týden, proč ne.

3) Z nudy

To je naše kategorie, skrytá hnusná kategorie, o které nikdo nemluví a jen málo lidí si ji uvědomuje. To je našich 20%. To je takové to „nemám co dělat, kouknu se, co je v lednici,“ nebo „hmm, zaseknul jsem se na projektu, potřebuju si vyčistit hlavu“ a najednou stojím v kuchyni. To je to klasické, kdy sedím u televize nebo u počítače a užírám buráky jen proto, že tam jsou, ani si neuvědomuji jejich chuť. Nebo jsem na zastávce a mám 10 minut, než mi pojede vlak, tak si koupím něco rychlého k snědku. Už jste někdy šli na oběd s kolegy, i když nemáte hlad? S přítelkyní na jídlo, protože se vám nechtěl vymýšlet výlet?

Každý se nyní zamysleme nad tím, jak moc vlastně jíme z nudy, když nemáme hlad ani chuť a jíme jen proto, že je v lednici něco k jídlu a zrovna nemáme nic lepšího na práci.

Jak začít hubnout?

První krok pro zhubnutí je uvědomit si, kdy jíte z nudy. Tu třetí hnusnou kategorii a úplně ji vyřadit, zahodit, zničit, rozdupat. Neslouží k žádnému pozitivnímu účelu. Jídlo si neužíváte, leze to do peněz a tloustnete.

Pokud jste jen trochu jako já, začnete si uvědomovat, jak je ta třetí kategorie vlastně velká. V době psaní článku jsem 8x vstal a šel se podívat do kuchyně, pročistit si myšlenky, 2x jsem si vzal jídlo, aniž bych měl hlad.

První krok je uvědomění si té třetí kategorie. Druhý krok je s tím něco udělat.

Můžete zkusit najednou přestat, jakmile si uvědomíte, že jdete do lednice jen tak. Pro někoho to může fungovat. Pro mne ne. Já potřeboval nějakou odvykací kúru. Potřeboval jsem si najít náhradu za to zbytečné jídlo z nudy, jinak jsem se cítil jako normální závislák.

Pro mne skvěle zafungovalo udělat si velkou termosku čaje a vždy když jsem měl nutkání, tak si dolít do hrnečku a napít se. Termoska byla v kuchyni, takže jsem si vždy udělal svoje kolečko, dolil si čaj a spokojeně usrkával. Když jsem dostal hlad, uvařil jsem si nebo si vzal připravené jídlo a cítil jsem se skvěle. Každý jsme ale trochu jiní, tak zkoušejte vlastní metody. Někomu může pomoci rychlá hra na mobilu, žvýkačka, vyčištění zubů apod. V případě že jste venku, pomáhá, když si nevezmete žádnou hotovost a zablokujete si bezkontaktní platby. Impulsní nákupy jsou pak o to těžší.

Pokud aktivně netloustnete, tak jen vyřazením jídla z nudy byste mohli začít pomalu, ale stabilně a dlouhodobě hubnout.

Pokračování naleznete zde

Přidej se k nám
Dostávejte upozornění na nové články o zdravém pohybu, jak si pomoci od bolesti a plné dalších tipů jak jak si bezbolestně užívat pohyb. Plus se jako první dozvíte o seminářích, workshopech nebo slevách.
Nesnášíme spam. Vaše e-mailová adresa nebude nikdy s nikým za absolutně žádných okolností sdílena