Jak zhubnout selským rozumem – 2. část


První část najdete zde

Máme 3 kategorie, proč jíme.

  1. Máme hlad
  2. Máme Chuť
  3. Jíme z nudy

Minule jsme se dozvěděli, že aby většina lidí začala hubnout, potřebuje přestat jíst „Z nudy.“ Dnes se podíváme na kategorii „Mám chuť“ a jak konkrétně začít tyto 2 kategorie omezovat.

Mám chuť

Pokud nestačí vyřazení jídla z kategorie „Z nudy“ nebo chcete hubnout rychleji, je načase vrhnout se na kategorii číslo 2. „Mám chuť.“ Tady si stačí uvědomit, jak často jím věci, na které mám chuť, takové ty druhé svačinky a pozdní večeře po večeři při televizi. Bavíme se o jídle, které považujeme za neřest. Pokud máme chuť na brokolici, tak vesele chroupáme. Použijeme náš vnitřní kompas. Sami víme, zhruba, co je pro nás zdravé a co není. Můžeme si dát libovolná omezení podle toho, jak často zrovna jíme, na co máme chuť. Pokud každý den, tak zkusíme 1 den v týdnu vynechat, nebo 2, nebo 5. Zkusíme, a pokud vydržíme pár týdnů, můžeme přidat další den. Nic nepotřebujeme hrotit. Každý týden chceme být o maličko lepší, než minulý týden. Bojujeme pouze sami se sebou a nikdo jiný nás nemusí zajímat.

Pomalu, ale vytrvale

Chceme pomalu a dlouhodobě měnit naše zvyky, tak pomalu, aby si to naše tělo ani neuvědomovalo. To je nejlepší taktika, jak udržitelně zhubnout, aniž by nás to moc bolelo. Není to nejrychlejší taktika, ale upravit si ji můžeme podle svých možností.

Návod, jak na to

Doporučuji držet se těchto dvou rad:

1) Zkuste si vědomě před každým jídlem říct, zda máte hlad, chuť, nebo jíte z nudy. Buďte k sobě upřímní a počítá se první impuls.

Pokud zjistím, že čumím do lednice a najednou dostanu chuť na sekanou, která tam leží, tak nemám chuť, ale budu jíst z nudy. Nejdříve byl impuls z nudy otevřít lednici, pak jsem si udělal chuť.

Pokud jdu do cukrárny s cílem dát si úžasný dortík, mám chuť.

Tímhle cvičením začneme přemýšlet nad našimi zvyky, začneme si uvědomovat, co vlastně děláme, jak vlastně jíme. A třeba se nám nebude líbit, kolikrát vlastně jíme zbytečně. Prvním krokem ke změně je uvědomit si, že něco děláme špatně a že se nám to nelíbí.

2) Veďte si malinký deníček, stačí kus papíru, poznámka v mobilu nebo na tabuli. Jediné co musí obsahovat jsou 3 řádky a místo na pár čárek. Každý den doporučuji oddělit nebo napsat na jiný lísteček.

Bude vypadat takhle:

Mám hlad I I I I
Mám chuť I
Jím z nudy I I I

Tímto cvičením se budeme učit disciplíně a zároveň si povedeme jednoduchý deník, který nám bude objektivně měřit naší snahu. Na těchto lístečcích uvidíme změnu dříve než na váze a o mnoho dříve než v zrcadle. Bude to naše připomínka a motivátor.

Pokud jeden, dva dny ujedeme, nic se neděje. Spočítejte si čárky na týdenní bázi a pokud si každý týden rozmyslíte a nesníte pár jídel z kategorií „Mám chuť“ a „Jím z nudy„, jedná se o úspěšný týden.

Pozn.

Ochucené minerálky, džusy, pivo, víno, Coly a jiné tekutiny, co nejsou voda (nebo neslazený čaj), počítáme jako jídlo. Doporučuji se k nim chovat tak, že do půl litru na ně můžeme mít chuť, ale poté už je to z nudy (nebo je nám líto je vylít), a odčárkovat si je po půl litrech (nikdo nemá chuť na 2 litry Coly).

Pozn 2.
Většina zeleniny obsahuje velice málo kalorií, což však neplatí o oleji a dresinku. Tudíž, pokud jíte zeleninový salát, dávejte spíše pozor, co k té zelenině přidáváte.

Buďte k sobě upřímní

Stále nás nezajímá, co jíme, ale kolik a v jakých situacích. Už jen omezením těchto 2 kategorií a tím, že se naučíme o jídle přemýšlet a vést si ty nejzákladnější záznamy, pravděpodobně začneme organicky hubnout, aniž bychom museli uměle změnit jídelníček.

Nikdo vám nebude říkat, co nejíst, budete si to říkat sami. Uvědomíte si nějaké nedostatky a sami je budete chtít odstranit, aniž by vám to musela říkat vaše drahá polovička, doktor nebo se vám posmívali ve škole.

Pro tohle nepotřebujete motivaci. Motivace se přeceňuje. V jednu chvíli je a ve druhou zase není. Co potřebujete, je disciplína. Čárkovat každý den, jako by to byla vaše práce, jako čištění zubů, obouvání bot, venčení psa.

První týden kašlete na to, kolik toho sníte. Kašlete na to, co sníte. Jen se učte vnímat, do které kategorie jídlo zařadit a čárkovat. Od druhého týdne začněte čárky omezovat.

Hubnutí je běh na dlouhou trať. Vydržte.

Přidej se k nám
Dostávejte upozornění na nové články o zdravém pohybu, jak si pomoci od bolesti a plné dalších tipů jak jak si bezbolestně užívat pohyb. Plus se jako první dozvíte o seminářích, workshopech nebo slevách.
Nesnášíme spam. Vaše e-mailová adresa nebude nikdy s nikým za absolutně žádných okolností sdílena