5 praktických rad, které vám pomohou od bolesti zad (a zlepší držení těla)


Zde nabízím pár tipů na zlepšení držení těla, které jsou samy o sobě jednoduché a jejich implementace vám nezabere moc času. Pokud si je osvojíte, dokáží mít velký vliv jak na vaše držení těla, tak mohou pomoci od občasných bolestí zad nebo kloubů, které vás mohou trápit.

1) Vytáhněte se vzhůru

Zkuste si představit, že máte na temeni anténku, za kterou vás někdo jemně vytahuje vzhůru. Můžete se sami doslova vytáhnout vlastní rukou jako na videu. Ulehčíte tak krčním svalům, odlehčíte páteř a budete vypadat lépe. Nemusíte cvik provádět pouze vsedě, ale i při chůzi, kdy opravdu ucítíte odlehčení páteře, ale třeba i kyčelních kloubů.

Pozor, jedná se o jemný pohyb, nechceme to rvát a být jako prkno nebo přitahovat bradu ke krku. Je jasné, že vytažení neudržíte po celý den, ale když si párkrát za den vzpomenete a vytáhnete se, může to mít větší efekt na celou páteř, než si myslíte.

2) Ruce z kapes ven

staženo z istockphoto.com

Principem chůze je 3D spirálovitý pohyb. Hrudník se stočí jedním směrem a pánev druhým. Tím se změní napětí v těle a vznikne dopředný 3D pohyb. Existuje ještě druhá varianta, kterou používají klokani, prostě se odrazí a skočí přímo dopředu bez rotace. My nejsme klokani. Pokud nevěříte (spirále, ne tomu, že nejste klokani), zkuste si běžet s rukama v kapsách. Pokud máte ruce v kapsách, znemožníte rotaci hrudníku a správnou chůzi. Z toho můžou vyplývat spousty problémů včetně přetížení na rozhraní hrudní a bederní páteře, kde může dojít i k výhřezu plotének. Navíc si v zimě na ledu nabijete hubu, takže rukavice s sebou!

3) Taška přes rameno

Lidské tělo je relativně symetrické. Pokud už má být přetížené, tak preferuje přetížení na obou stranách stejné. Nošením těžkých kabelek na stejném rameni vyvoláváte opakované přetížení pouze jedné strany vašeho těla. Nebavím se pouze o rameni, ale i hrudníku, břichu, pánvi, koleni i chodidlu. Proto střídejte ramena. Cestou do práce taška na jednom rameni, cestou z práce na druhém. Taky byste nechtěli nosit činku stále ve stejné ruce. Pokud je vám nošení kabelky na druhém rameni proti srsti, alespoň využijte první tip a vytáhněte se vzhůru, nebo si pořiďte batoh.

4) Neseďte na gymnastickém míči

Myšlenka je dobrá. Sezení na gymnastickém míči podpoří aktivní sed, srovná pánev a posílí střed těla. Ano, pokud na tom míči sedíte pár minut, aktivně se pohupujete a používáte princip vytažení. Pokud na něm sedíte v práci 8 hodin, stejně se svalíte a díky jeho kulatosti a nestabilitě si ještě výrazně podpoříte a zafixujete podsazení pánve a pasivní sed. Bedra ani trapézy vás nebudou mít rády. Místo toho si raději pořiďte židli a použijte princip vytažení, když si vzpomenete.

5) Stůjte aktivně

Čekáte na zastávce takto?

vysazený stoj

 

Je to pohodlné se jen tak zapřít do kyčlí. Je to pohodlné, protože k tomu nepotřebujete svaly. Opíráte se přímo o vazy a kyčelní jamku. Jenže v konečném důsledku si říkáte až o výměnu kyčelního kloubu (straším, ale u lidí, kteří stojí takto v práci celý den, se jedná prakticky o jistotu). Zkuste místo toho trochu použít svaly a zatlačit patou nohy, na které máte vyšší váhu, do země. Společně s principem vytažení (bod 1) budete stát zdravě a zároveň cvičit při čekání na autobus. Viz video.

 

Přidej se k nám
Dostávejte upozornění na nové články o zdravém pohybu, jak si pomoci od bolesti a plné dalších tipů jak jak si bezbolestně užívat pohyb. Plus se jako první dozvíte o seminářích, workshopech nebo slevách.
Nesnášíme spam. Vaše e-mailová adresa nebude nikdy s nikým za absolutně žádných okolností sdílena